BAŞKAN MESAJI

Merhaba…

Eskişehir Ticaret Odası olarak camiamıza yakışan bir eseri daha şehrimize kazandırmanın gururu içerisindeyiz. Eskişehir’in ticaret ve sanayi tarihine tanıklık etmesi hayaliyle başladığımız müzemizde çok uzun ve zorlu bir yoldan geçtik.

Eskişehir Ticaret ve Sanayi Müzesi, tarihi konaklarıyla ülkece tanınan, geleneksel dokusunu halen koruyan Odunpazarı Bölgesi’nde, 3 katlı, tescilli bir konakta hayat buluyor. Umuyorum ki bulunduğu konum ve yüklendiği misyon ile müzemiz, şehrin markalaşmasında ve turizm gelirlerinin artmasında payına düşen katkıyı sağlayacaktır.

Şehrin ticari tarihine ışık tutacak müzemizde, bu topraklarda varlık göstermiş /gösteren köklü firmalara ait nesnelerin ve belgelerin yanında, bu topraklarda yaşamış, sahip olduğu ticari zekâyla ‘tuttuğu altın olan’ namına kavuşmuş Frig Kralı Midas’ı, lületaşının ilk ustalarından olan Ali Osman Denizköpüğü’nü, mizah ustası Nasreddin Hoca’yı, Friglerin kült anıtlarından biri olan Yazılıkaya’yı, şehrimizde üretilen ilk lokomotif Karakurt’u, ilk yerli üretim otomobil olan, filmlere konu olmuş Devrim’i, ilk Osmanlı sikkesini ve bu topraklarda basılmış şehir sikkelerini görebilirsiniz.

Eskişehir’in ekonomik geçmişini günümüze taşıma hayaliyle bizlere destek olan, ata yadigârlarını ve çok kıymet verdikleri eserleri müzemize bağışlayan tüm üyelerimize, esnaf, tüccar ve sanayicilerimize içtenlikle teşekkür ediyorum.

Başka güzellikler vesilesiyle görüşmek temennisiyle…

Saygı ve sevgilerimle…

Metin GÜLER

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı

© eskisehirticaretvesanayimüzesi / 2017


cigdemdedeogludesignpr

Adres:Paşa Mahallesi Işıklar Sokak No:7 / ESKİŞEHİR

(0222) 231 55 00

etomuze    etomuze26